Egzamin z języka polskiego dla lekarzy odbywa się w Naczelnej Izbie Lekarskiej w Warszawie. Polski system opieki zdrowotnej różni się nieco od systemu ukraińskiego, rosyjskiego i białoruskiego – to oczywiste. Przejawia się to między innymi w izbach lekarskich, które przypominają samorząd lekarski: znajdziemy tu zarówno izbę główną (Naczelna Izba Lekarska, NIL), jak i izby okręgowe (Okręgowa Izba Lekarska), czyli regionalne. Prawo do wykonywania zawodu lekarza nadawane jest przez izbę okręgową według miejsca zamieszkania. To właśnie ona również odpowiada za zagadnienia związane z wykroczeniami lekarza, które nie wpisują się w kodeks karny – w tym także tymi, które skutkują zakazem praktyki lekarskiej. Podczas procesu zatrudniania lekarza w przyszłości będzie wymagać się od niego szeregu uprawień do świadczenia opieki medycznej (prawo wykonywania zawodu lekarza), jak również potwierdzenia braku problemów z izbą.
Egzamin odbywa się co dwa miesiące. Aby przystąpić do niego, należy przedstawić kopię dyplomu i tłumaczenia oraz, w niektórych przypadkach, potwierdzenia nostryfikacji dyplomu. Dokumenty dostarcza listem poleconym lub osobiście. Opłata za egzamin wynosi 400 złotych. Należy ją przelać na konto bankowe NIL, a na egzamin zabrać ze sobą potwierdzenie przelewu.
Sam egzamin składa się z czterech części: dyktanda – tekstu o tematyce medycznej, zadania na rozumienie tekstu ze słuchu, zadania na czytanie i rozumienie przeczytanego tekstu oraz scenki na wylosowany temat, czyli zadania sprawdzającego umiejętność mówienia. Na każdym etapie należy uzyskać nie mniej niż 6 z 10 punktów. W przeciwnym razie, niezaliczoną część kandydat powinien powtórzyć po dwóch miesiącach, co wiąże się oczywiście z ponowną zapłatą. Warto także zwrócić uwagę na to, że podczas egzaminu nie sprawdza się wiedzy medycznej, a poziom opanowania terminologii.
A teraz więcej szczegółów: egzamin zaczyna się we wspólnej sali. Dyktando odtwarzane jest z płyty CD trzy razy – pierwszy raz uczestnicy egzaminu wysłuchują jego treść, za drugim razem piszą, a za trzecim piszą i sprawdzają. Szybkość odtwarzania nagrania jest odpowiednio dopasowana do odbiorców, a artykulację można ocenić jako dobrą, więc osoby, które mają doświadczenie z komunikacją w języku polskim, nie powinny mieć większych problemów. W tym zadaniu pod uwagę brane jest także pismo, więc warto zadbać o jego wygląd.
Druga część: także odczytywany jest tekst, a uczestnik otrzymuje kartkę z pytaniami testowymi na jego temat. Za pierwszym razem należy odsłuchać nagranie, a następnie odpowiedzieć na pytania. Szczerze mówiąc, już podczas pierwszego odsłuchiwania można zorientować się, gdzie oczekiwać odpowiedzi, a podczas drugiego – po prostu odpowiadać.
Trzecia część: komisja sprawdza uczestników w salach lekcyjnych i kontynuuje egzamin indywidualnie. Uczestnicy losują kartkę z tekstem o tematyce medycznej i pięcioma pytaniami do niego. Należy dokładnie przeczytać tekst i odpowiedzieć ustnie na zadane pytania.
Czwarta część: twórcza i najciekawsza. Uczestnik losuje kartkę z konkretną sytuacją (ze sceną między lekarzem a pacjentem). Egzaminatorzy wcielają się w role pacjentów i krewnych, a uczestnicy muszą przeprowadzić wywiad anamnestyczny, jak również konsultację z pacjentami i ich krewnymi. Chodzi to przede wszystkim o to, aby nie pogubić się i pamiętać o etyce medycznej – wtedy wszystko będzie dobrze.
Aby zmniejszyć stres, przed każdym zadaniem komisja wyjaśnia, jak ono wygląda i co należy zrobić. Uczestnicy nie muszą więc obawiać się, że czegoś zapomną lub nie będą wiedzieć, jak postępować.
Tutaj znajdziesz wszystkie niezbędne materiały przygotowujące, dyktanda oraz teksty.
gdziev moge znalesc wszystkie niezbędne materiały przygotowujące, dyktanda oraz teksty?
Witam,
Wszystkie materiały można zamówić przez stronę “Zamów dostęp”
Vitam! Teraz jestem w Siedlce mazowieckie . Chcę zamówić materiały. Jak długo trzeba czekać. Сzy zostaną wysłane na e-mail lub adres pocztowy ?
Dzień dobry!
Dostęp do materiałów będzie wysłany na email po zaksięgowaniu wpłaty.
Jestem dentystą i szukam materiały do egzaminu z języka, chciałbym wam zapytać czy macie materiały do egzaminu języka polskiego dla dentystów czy tylko dla lekarzy? jeżeli macie, jak można zamówić?
Materiały do egzaminu z języka polskiego pasują dla lekarzy-dentystów.